Tudáspróba
Hétvége van, Kedves Szülők, itt az ideje a gyakorlásnak! Ha valaki még nem biztos a szorzás-osztás képről történő megállapításában, nézze át az erről tanultakat! Fontos, mert ma próbára tesszük a tudásunkat!
Emlékeztetők itt!
Olyan feladatokat készítettem, amelyekkel mindenki kipróbálhatja maga vagy gyermeke tudását. Csak azt kell eldönteni a képek alatti állításról, hogy igaz vagy hamis. Természetesen a feladatok végén a helyes megoldás is megtalálható. Ezeket a képeket az összes variáció kipróbálására is ajánlom (pl.: 3×5 vagy 5×3, 15/3 vagy 15/5, 15:3 vagy 15:5). Most el lehet dönteni, hogy gyermekünk érti, tudja, helyesen alkalmazza-e a műveleteket, vagy még ezt a továbbiakban is gyakorolni kell.
Igaz-hamis? ( Megfejtés lent!)
- 18 / 6 = 3
Tizennyolcnak a hatoda három.
2. 18 : 6 = 3
Tizennyolcban a hat megvan háromszor.
3. 24 : 6 = 4
Huszonnégyben a hat megvan négyszer.
4. 7 x 4 = 28
Hétszer négy az huszonnyolc.
Huszonötnek az ötöde az öt.
5. 25 / 5 = 5
6. 12 : 3 = 4
Tizenkettőben a három megvan négyszer.
7. 12 / 2 = 6
Tizenkettőnek a fele hat.
8. 42 : 7 = 6
Negyvenkettőben a hét megvan hatszor.
9. 3 x 4 = 12
Háromszor négy az tizenkettő.
10. 12 : 6 = 2
Tizenkettőben a hat kétszer van meg.
Megfejtés: 1. Igaz. 2. Igaz. 3. Igaz. 4. Igaz. 5. Igaz. 6. Hamis. 7. Igaz. 8. Igaz. 9. Igaz. 10. Hamis.
Harmadik osztályban már tanulják a törteket, törtrészeket, azok összehasonlítását, ezért van nagy jelentősége a részekre osztásnak. Jól kell tudni egyenlő részekre osztani, a részek nevét ismerni kell. Négy részre osztásnál egy rész neve egy negyed. Jól látható lesz a törtrész, ha darabolunk, szeletelünk. Ha egy tortát négy egyenlő részre osztunk, akkor egy szelet torta az egy negyed. Ha ebből két szeletet is megehettünk, akkor már két negyedet ettünk meg, ami a torta fele.
Másodikban már elkezdődenek a gyerekek a részekre osztással való megismerkedés során a törtrészekre való osztással is foglalkozni.Ez természetesen nem egyezik meg a törtekkel való számolással, csak szemléletalakítás.
Jutalom: Játék
Sótartó készítése a szorzás vagy osztás gyakorlásához!
A gyerekek nagy kedvvel készítik el ezeket az egyszerűen hajtogatható, ujjakkal mozgatható apró játékokat. Szeretnek vele játszani szünetekben. Most használjuk ezt ki, játsszunk ezzel szorzás-osztást!
A négyzet alakú lapot először hajtogassuk meg a mellékelt ábra szerint, majd kinyitva írjuk rá a feladatokat tetszés szerint. Mivel összesen nyolc feladat fér rá, használjuk ezt arra, hogy a nehezebben megjegyezhető feladatokat írjuk rá. Minden gyerek tudja használni ezt a négy ujjra illeszthető, mozgatható játékot! Hétvégén, a pihenés és játékidőbe beleférhet ennek az “okosjátéknak” az elkészítése!