Madárcsicsergés

Madárcsicsergés

 

Már itt a tavasz! Vágyunk ki a szabadba! Csalogat a megújuló kert, hívogat a napsugár! Milyen jó is kimenni, hallgatni a csendet, majd meghallani egy-egy madár közlendőjét. Szívet melengető, lelket simogató, mosolyra fakasztó!

Hallgassuk hát kertünk madarait! Azokat amelyeket láthatunk, azokat, melyeket csak hallhatunk és azokat is, amelyek a környékükre nem járnak.

Áprily Lajos: Madarak zenéje

Kertünk ma hangos tengelic-tanya,
az erdőn pintyszó cseng és cinkeszó,
csetteg, de már nótát indítana
a barkás fűzön egy hevült rigó.
A mandulafán víg szajkó rikolt.
A zöld harkály ívelve látogatja
fáink törzsét, de még egyet se szólt.
Vajon milyen rémségre tartogatja
az őrült tavaszi sikolyt?

Énekes madaraink

Fülemüle (csalogány)

A fülemüle költöző madár, a telet Afrikában tölti. Sokan az ő énekét tartják a legszebbnek. Barna és fehér színű, legközelebbi rokonai a rigók. Nappal és sötétedés után is szívesen dalol. Rendkívüli énektudású madárka.

A gezerigó

A gezerigó az utánzóképességéről híres. Az  ornitológusok kb. 30 madárfaj és más állatok, valamint gépek hangjának utánzásáról készítettek már hangfelvételt. Minden hangsort többször is elismétel, mielőtt újat kezd. Saját bugyborékoló dala is van. Éjjel és nappal is szívesen énekel.

 

Pacsirta

A mezei pacsirta nagyon gyakori, közismert fészkelő madár, elsősorban mezőgazdasági területeken és füves pusztákon költ. Tápláléka rovarokból áll, míg télen gyommagvakból, és növényi részekből. Védett, természetvédelmi értéke 10 ezer forint. Enyhe teleken előfordul, hogy áttelel.  Udvarlás közben a pacsirták csigavonalban a magasba emelkednek, egy darabig egy helyben lebegnek, majd visszatérnek a földre, és közben egyfolytában dalolnak.

Kanári

A mai kanárik őseit a 16. században hozták be a Kanári-szigetekről Európába. A kanári a legszebben éneklő díszmadár, valóságos füttyművész. Csak a hímek énekelnek. Tágas kalitkájának a lakás legvilágosabb, léghuzattól mentes szegletébe van a helye. A hirtelen hőmérséklet-változásra kényes.

 

Holló

A legnagyobb termetű énekesmadár a hazánk területén is élő holló. A többi varjú félével együtt az “Énekesek” rendjébe tartozik, hangja azonban nem nevezhető “éneknek”. Magyarország területén csak néhány példány él, régen gyakori madár volt. A hollók a Tower fekete őrei, már több mint 900 éve állandó lakói a várnak Londonban, és a 17. század óta királyi védelem alatt állnak. Biztonságukra a királyi hollómester ügyel napjainkban is. A legenda szerint Nagy-Británia összeomlását eredményezné, ha egy időben kevesebb mint hat holló tartozkodna a Towerben.

 

Kékszajkó

A legkülönbözőbb madarak hangját utánozza és minden vele együtt élő erdei szárnyas lakónak énekéből egyes részeket kitűnően előad. A kékszajkók gyakran ásnak el makkokat, és így akaratlanul is tölgyeket ültetnek el.

 

Megosztom!