Találós kérdések
Fejtsd meg, melyik szólásra gondoltam! Körülírom neked, és még segítséget is kapsz: minden szólásmeghatározásban testrészek bújtak el! Találd ki, melyik lehet!
Nagyon takarékoskodik:.................................................................................................................
Erélyesen, határozottan lép fel:......................................................................................................
Bátran kimondja, amit gondol:............
Read More
közmondás
Gondoltam egy közmondásra!
Tudod-e melyik közmondásra gondoltam?
Több lábú háziállat, mely ennek ellenére járás közben időnként bizonytalankodik.
Távolabbra jutsz, ha csökkentett sebességgel haladsz.
Nem örökbe adott ennivalót, vissza kell szolgáltatni.
Apró, fekete fűszermag, aminek nagy ereje van.
A hamisan szólót gyorsabban beérik, mintegy rossz lábú háziállatot.
Aki jól készíti a fekhelyét, jól tölti az éjjelét.
A repülő állatot a testét fedő "ruházatról", a fejlettebb lényt társáról ism...
Read More
Szólások, közmondások
Fürge, mint a gyík.
Fehér, mint a hó.
Ezek a szóláshasonlatok a köznyelvivel megegyező tartalmúak. Pontosan azt jelentik, ami bennük le van írva. A gyík fürge állat, ha hozzá hasonlítok valakit, az is gyors lehet. A hóról mindenki tudja, hogy fehér, így említésekor a fehér szín jut az eszünkbe. Ezeknek a szólásoknak a használata képekkel teszi szemléletessé a jelentést.
Ártatlan, mint a ma született bárány.
Borsot tör az orra alá. Kicsi a bors, de erős.
A kákán is csomót...
Read More
Felvételi lesz jövőre is!
Felvételi pedig lesz jövőre is! Mindhárom évfolyam felvételije tartalmazott az idén is szólásokkal, közmondásokkal kapcsolatos feladatokat. Most is, mint minden évben, a gyerekek nehéznek ítélték, mert hétköznapi nyelvhasználatunk egyszerűbbé vált, nem használjuk ezeket a stílusunkat, beszédünket érzékletesebbé, színesebbé tévő hagyományos elemeket. Az iskolai tananyag is elvétve kéri egy-egy szólás, közmondás alkalmazását, azért előfordul, például tanulság megfogalmazására.
Ahhoz,...
Read More
Szólások: Ezt jelentik a szavak!?
Gyakran használunk az egyszerű, hétköznapi szavak helyett több szóból álló szókapcsolatokat, ezzel színesebbé, érzékletesebbé, élvezetessebbé téve beszédünket. Ezek az állandó szókapcsolatok. A bennük elhelyezkedő szavak állandóak, de ragozhatóak, módosíthatóak. Jelentésük azonban állandó.
A baj, csak akkor kezdődik, mikor valaki nem ismeri ezeket a szólásokat, azok értelmezését, jelentését. Ilyenkor történik meg az, hogy nyelvi zavar keletkezik a szó szerinti és az átvitt értelmezésben.
Ezeke...
Read More
Szólások, közmondások a felvételin
Szinte mindegyik felvételi feladatlap tartalmaz olyan feladatot, amelynél a szólások, közmondások ismeretéről és azok jelentéséről kell a gyerekeknek számot adniuk.
Mindegy melyik évfolyam, egyformán megtalálhatóak ezek a nehéz, sokszor még a felnőtteknek is fejtörést okozó feladatok.
Mindenki küzd velük, mert hétköznapi nyelvünkben ritkán használjuk a közmondásokat, az iskolai tananyagokban is kevés lehetőség adódik a gyakorlásukra.
Ezt a néhány feladatot az előző évek feladatlapjairól gyűj...
Read More
Szólások: Rossz pénz is megnyalja a sót
Vén kecske nem vész el.
Az összekevert közmondásokat állítsuk helyre!
(Rossz pénz nem vész el. Vén kecske is megnyalja a sót.)
O. Nagy Gábort idézve: "A szólások és közmondások nyelvünk virágai."
A közmondások ismerete a nyelv tökéletes ismeretéhez szükséges. A közmondások és szólások nyelvünk kincsei, illik vigyázni rá, ezért használnunk kellene azokat beszédünkben. Gyorsuló világunkban nincs idő szépen, mívesen beszélni, így egyre inkább felejtődnek nyelvünknek ezek az értékei.
Rejtvényt kés...
Read More